Strona główna
Manipulacja
Komunikacja niewerbalna
Media, czwarta władza?
Finansowanie mediów

MEDIA,CZWARTA WŁADZA?

Pojęcie "czwartej władzy" istnieje już od dłuższego czasu i zyskuje w wielu państwach coraz większą popularność. W dokumentach prawnych państw demokratycznych funkcjonuje trójpodział władzy, którą ustanowił Monteskiusz. Podział ten przewiduje władzę ustawodawczą, sądowniczą i wykonawczą. Skąd więc wziął się termin czwartej władzy? I dlaczego to mediom przypisuje się to pojęcie?

Teorii może być wiele. Jednak przeważającą jest ta, która mówi o sile oddziaływania mass mediów, a także o ich wolności i niezależności, które w sposób znaczący wpływają na opinię publiczną i procesy decyzyjne państwa. Czwarta władza oznacza "w państwach demokratycznych określenie wolnej prasy (mediów masowych, środków przekazu społecznego). Ustawiana jest w szeregu obok władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, gdyż siła prasy jest tak wielka, że może kształtować społeczeństwa i politykę. Poza tym spełnia funkcję kontrolną poprzednich trzech władz, aby nie dochodziło do nadużyć i korupcji".

Media częstokroć są narzędziem w rękach władzy. Dotyczy to zwłaszcza mediów publicznych, zajmujących się polityką i wywołujące, przez to, określone reakcje w społeczeństwie. Jednak w gruncie rzeczy to same media kreują ową władzę. To właśnie media wykonują "brudną robotę", którą teoretycznie powinny wykonywać odpowiednie organy państwowe. Dziennikarze są nie tylko przekaźnikami między instytucjami państwowymi a społeczeństwem, ale także swego rodzaju przewodnikami we wszelkich zawiłościach życia społecznego. To właśnie oni pokazują rzeczy, których wstydzą się inne władze. To oni chcą być tam, gdzie dzieje się coś, o czym powinni wiedzieć inni. To oni odkrywają i demaskują patologie, afery, skandale.

Marsze w obronie wolnych mediów

Aby umożliwić powyższe zadania należy przestrzegać podstawowego prawa człowieka - wolności słowa, odnoszącego się do możliwości swobodnego wypowiadania swoich poglądów, łączonego z reguły z prawem do informacji. Właśnie swoboda wypowiedzi, w tym także dziennikarskiej i prawo do formułowania osądów krytycznych, przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania instytucji państwowych.

Ograniczenie wolności słowa dotyczy również internetu. Najlepszym przykładem próby ograniczenia tego prawa były plany wprowadzenia porozumień ACTA, PIPA oraz SOPA w 2012 roku. Spotkało się to z bardzo dużym sprzeciwem użytkowników sieci, także w Polsce.

Strona stworzona na zaliczenie przedmiotu MEDIA W KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ z dr Waldemarem Frąckiewiczem. Lublin 2014.
Copyright by Katarzyna Szablowska. Jak zrobiłam stronę?